Kolekci 54 děl věnoval v roce 2008 sochař Vladimír Preclík Královéhradeckému kraji. Soubor sestavil jako retrospektivní přehled své tvorby od přelomu 50. a 60. let 20. století až po závěrečné období. Autorovu všestrannost připomínají sochařská díla z kamene, kovu a především dřeva, ale i návrhy na některé pomníky nebo obrazy a grafické listy. Kolekci doplňují portréty Vladimíra Preclíka od významných českých umělců (např. Jiří Kolář, Adolf Hoffmeister a další). Z děl sbírky je sestavena stálá expozice ve výstavním prostoru nazvaném Galerie Vladimíra Preclíka v prvním patře GMU.
Sbírka byla zpočátku nainstalována v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a záštitu nad ní převzal Rotary klub Hradec Králové. I po přestěhování galerie do budovy GMU v roce 2016 na původním místě zůstal panel s kresebnými studiemi a tři monumentální objekty (Alespoň kousek chrámu I-II a Model pomníku druhého odboje).
(1929 Hradec Králové – 2008 Praha) patří mezi významné představitele českého moderního umění. Nejprve v roce 1943 nastoupil do učení v řemesle řezbářském a pozlacovačském v Hradci Králové. Od roku 1946 studoval na Vyšší průmyslové škole sochařsko-kamenické v Hořicích a v roce 1950 pokračoval na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové v sochařském ateliéru Josefa Wagnera.
Vedle prostorové tvorby se věnoval také malbě, kresbě, grafice a literatuře, byl jedním ze zakladatelů a organizátorů Hořického sochařského sympozia a podílel se rovněž na výchově mladé umělecké generace jako profesor a děkan Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.
V Hradci Králové se s jeho tvorbou můžeme setkat i na jiných místech: u hotelu Alessandria je umístěn Květ Polabí (1969), v areálu Klicperova divadla Antické drama (1998) a Portrét Václava Klimenta Klicpery (2002), v nové budově výukového centra ve fakultní nemocnici se nachází Portrét lékaře a vědce Karla Rokitanského (2005) a v katedrále sv. Ducha je od roku 2006 umístěna Podobizna sv. Klimenta.