Předmětem výzkumu byly v letech 2022–2023 osobnost Karla Tutsche a jeho sbírka umění, kterou galerie zakoupila v roce 2021. Výsledkem bádání je výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche (2024–2025), která na základě nově získaných poznatků rekonstruuje Tutschovu cestu od amatérského sběratele drobné grafiky a exlibris po uznávaného znalce a majitele jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby u nás, a dále doprovodný kritický katalog Umění napříč generacemi. Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941–2008) vydaný v roce 2024.
Kniha komplexně mapuje počátky Tutschova sběratelství, vývoj a charakter jeho sbírky i způsoby, kterými díla získával. Částečně zahrnuje i aktivity sběratelovy soukromé brněnské galerie Na bidýlku. Projekt obohacuje dosavadní poznání dějin umění také tím, že se dotýká problematiky uplatnění žen-umělkyň v uměleckém provozu 80. let, resp. jejich možností rozvíjet vlastní uměleckou kariéru. Autoři a autorky publikace (Petra Příkazská, Marianna Placáková, Radek Horáček a František Zachoval) během svého výzkumu čerpali z dosud nezpracovaného archivu Karla Tutsche (který získala GMU společně se samotnou sbírkou), vzpomínek mnoha pamětníků a dalších dostupných primárních i sekundárních zdrojů. Monografii odborně recenzoval Mgr. Marek Pokorný.
Výstava s publikací umožňují hlubší poznání a porozumění vývoji umění a uměleckému provozu ve druhé polovině 20. století na českém i slovenském území. Skrze Tutschovy aktivity se dotýkají i tehdejších vazeb na zahraniční umělecké prostředí.
Výsledky průzkumu Sbírky Karla Tutsche publikovala historička umění a kurátorka GMU Petra Příkazská také ve dvou odborných periodicích v roce 2022 (viz Petra Příkazská, Sbírka Karla Tutsche v Hradci Králové, Prostor Zlín, 2022, roč. 24, č. 1, s. 14–18; Petra Příkazská, Sbírka Karla Tutsche – průběžná zpráva o průzkumu, Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce, 2022, roč. 60, č. 1, s. 81–88) a v roce 2024 v Prostoru Zlín spolu s Tomášem Kolichem (viz Tomáš Kolich – Petra Příkazská, Výstava a publikace o sbírce Karla Tutsche, Prostor Zlín, roč. 31, č. 3, s. 24–27).
Online katalog téměř 1 300 obrazů, kreseb, grafik, plastik, objektů, ale i neúplných součástí konceptuálních instalací, předmětů z vernisážových performancí a raritních kousků ze Sbírky Karla Tutsche je dostupný ZDE.